Manan has logged 25 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eeb Allay Ooo!

Eeb Allay Ooo!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cru

Cru

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marooned

Marooned

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bilby

Bilby

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bird Karma

Bird Karma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fire (Pożar)

Fire (Pożar)

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Insomnia

Insomnia

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry