Manan has logged 209 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Samurai Champloo

Samurai Champloo

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unlimited Girls

Unlimited Girls

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Name of God

In the Name of God

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The World Before Her

The World Before Her

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Memory of Friends

In Memory of Friends

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bombay, Our City

Bombay, Our City

1985
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Case of Mr. X

The Case of Mr. X

1957
×
Read the review Edit this entry  
22
The Case of Mr. Critic

The Case of Mr. Critic

1954
×
Read the review Edit this entry  
22
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Monster

Monster

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jean Rouch: First Film 1947-1991

Jean Rouch: First Film 1947-1991

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
N!ai, The Story of a !Kung Woman

N!ai, The Story of a !Kung Woman

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grass: A Nation's Battle for Life

Grass: A Nation's Battle for Life

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ax Fight

The Ax Fight

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry