Sort by

lu has logged 274 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
End of the Century

End of the Century

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
DNA

DNA

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★
Edit this entry  
16
A California Christmas: City Lights

A California Christmas: City Lights

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
MILF

MILF

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Spoiled Brats

Spoiled Brats

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
½
Edit this entry  
08
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Words

The Words

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christmas with a Prince

Christmas with a Prince

2018
×
½
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
★½
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Wedding for Christmas

A Wedding for Christmas

2018
×
Edit this entry  
11
Magical Christmas Ornaments

Magical Christmas Ornaments

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Mr. 365

Mr. 365

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Too Close for Christmas

Too Close for Christmas

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After We Fell

After We Fell

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ring

The Ring

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry