Sort by

drumstickbill has logged 335 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Blade

Blade

1998
×
★★½
Edit this entry  
22
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
15
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★
Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Edit this entry  
13
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Edit this entry  
12
“Play Dead”

“Play Dead”

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★½
Edit this entry  
10
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★½
Edit this entry  
01
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry