Sort by

DrStrangeblog has logged 64 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Bully

Bully

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Havoc

Havoc

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Flash Point

Flash Point

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★½
Edit this entry  
24
Survive Style 5+

Survive Style 5+

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
It's All About Love

It's All About Love

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Waco: Madman or Messiah

Waco: Madman or Messiah

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
X

X

2022
×
★★
Edit this entry  
24
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Nothing But the Truth

Nothing But the Truth

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
19
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sex and Fury

Sex and Fury

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
Ready for Anything

Ready for Anything

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shelter Island

Shelter Island

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Myth

The Myth

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
This Means War

This Means War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Arrival

The Arrival

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★
Read prior review Edit this entry  
02
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
01
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
The Gathering

The Gathering

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Babe Watch

Babe Watch

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★½
Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Lustful Amazons

The Lustful Amazons

1974
×
★★
Edit this entry  
05
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
The Alcove

The Alcove

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matador

The Matador

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Future Hunters

Future Hunters

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Thérèse

Thérèse

2012
×
★★
Edit this entry  
27
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
SuicideGirls: The First Tour

SuicideGirls: The First Tour

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fort Saganne

Fort Saganne

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wolf Girl

Wolf Girl

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wicker Man Enigma

The Wicker Man Enigma

2001
×
★★★★
Edit this entry