DrPupper has logged 37 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★
Edit this entry  
27
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read prior review Edit this entry  
27
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seed

Seed

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★
Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★
Edit this entry  
18
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gummo

Gummo

1997
×
Read the review Edit this entry  
17
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
House

House

1977
×
Edit this entry  
15
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Edit this entry  
14
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry