Sort by

doctorpasketty has logged 350 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Endless Love

Endless Love

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Maid

Maid

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry