• The Nightmare Before Christmas

  • Dazed and Confused

    ★★★★

  • Hocus Pocus

  • Jurassic Park

  • Aladdin

  • Candyman

    ★★★★

  • Death Becomes Her

    ★★★

  • Sister Act

  • Beauty and the Beast

  • Edward Scissorhands

    ★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • The Little Mermaid

  • Heathers

    ★★★½

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

  • Beetlejuice

  • Hairspray

    ★★★★

  • Clue

    ★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★

  • Kiss of the Spider Woman

    ★★★★½

  • The Breakfast Club

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★½

  • This Is Spinal Tap

    ★★★

  • Sixteen Candles

  • Liquid Sky

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★½

  • Shock Treatment

    ★★★★

  • Strawberry Shortcake in Big Apple City

  • Grease

  • House

    ★★½

  • The Hills Have Eyes

    ★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★★

  • Don't Look Now

    ★★★★★

  • Pink Flamingos

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★

  • The Nude Vampire

    ★★★

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★★

  • Killed the Family and Went to the Movies

    ★★★★

  • At Midnight I'll Take Your Soul

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • The Three Faces of Eve

  • Alice in Wonderland

  • Cinderella

  • Dumbo

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Falas da Terra