Dromagnoli has logged 102 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
A Sun

A Sun

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
29
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Safe

Safe

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waiting for the Barbarians

Waiting for the Barbarians

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Queen of the Desert

Queen of the Desert

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Gift of the Magi

The Gift of the Magi

1958
×
Read the review Edit this entry  
17
Small Axe

Small Axe

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Education

Education

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry