Sort by

drmorbius79 has logged 423 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Edit this entry  
30
A Christmas Story Documentary: Road Trip For Ralphie

A Christmas Story Documentary: Road Trip For Ralphie

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
25
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Doctor Who: The Snowmen

Doctor Who: The Snowmen

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

Doctor Who: The Doctor, the Widow and the Wardrobe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Bells of Fraggle Rock

The Bells of Fraggle Rock

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fun in Balloon Land

Fun in Balloon Land

1965
×
Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
Edit this entry  
11
The Smurfs Christmas Special

The Smurfs Christmas Special

1982
×
Edit this entry  
11
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
Edit this entry  
10
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Joe Spinell Story

The Joe Spinell Story

2001
×
Edit this entry  
08
The Undertaker

The Undertaker

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
The Last Horror Film

The Last Horror Film

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry