Sort by

Evan has logged 146 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Serene Velocity

Serene Velocity

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The President Goes To Heaven

The President Goes To Heaven

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Brother

Brother

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hatsu Yume (First Dream)

Hatsu Yume (First Dream)

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Box

Box

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Time

Time

2008
×
★★★
Edit this entry  
28
Firmament

Firmament

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forest-Views

Forest-Views

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Space-Modulation

Space-Modulation

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Night Light

Night Light

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Four Moves

Four Moves

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Heaven Is Square

Heaven Is Square

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
In Need of Space

In Need of Space

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Horizontals

Horizontals

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
White Light/White Heat

White Light/White Heat

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sky Captain and the World of Tomorrow

Sky Captain and the World of Tomorrow

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hills

The Hills

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Artificial Atmospheres

Artificial Atmospheres

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Over Water

Over Water

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
Emerald Necklace

Emerald Necklace

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Attack on Silence

Attack on Silence

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
The Red Book

The Red Book

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Protective Coloration

Protective Coloration

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Private Movie

Private Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Solar Beats

Solar Beats

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le canard à l'orange

Le canard à l'orange

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Éclats d'Orphée

Éclats d'Orphée

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flammes

Flammes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
By the Lake

By the Lake

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
La plage

La plage

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breakfast

Breakfast

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Woman Who Powders Herself

The Woman Who Powders Herself

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shot / Countershot

Shot / Countershot

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How Little We Know of Our Neighbours

How Little We Know of Our Neighbours

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kino Citius

Kino Citius

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pacer

Pacer

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lossless #5

Lossless #5

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lossless #4

Lossless #4

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry