Sort by

Evan has logged 67 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cross Section #2

Cross Section #2

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Optical Sound

Optical Sound

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Interval #2

Interval #2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Notes

Notes

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night Train

Night Train

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Railings

Railings

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Musical Stairs

Musical Stairs

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soundtrack

Soundtrack

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cycles #1

Cycles #1

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spirals

Spirals

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Interval

Interval

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
At the Academy

At the Academy

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Newsprint #1

Newsprint #1

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sound Shapes

Sound Shapes

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phase Loop

Phase Loop

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lullaby Optic

Lullaby Optic

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Optical Audio

Optical Audio

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dream of Emma and Tony

Dream of Emma and Tony

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Electric Eye

Electric Eye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Machine to Live in

A Machine to Live in

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venus Rising

Venus Rising

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Reminiscences of 15 musicians in Beirut attempting a re-imagination of the Egyptian classic Ya Garat Al Wadi

Reminiscences of 15 musicians in Beirut attempting a re-imagination of the Egyptian classic Ya Garat Al Wadi

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Displacement

Displacement

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heat Wave Hallucination

Heat Wave Hallucination

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Piz Regolith

Piz Regolith

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Reflection (IV)

Night Reflection (IV)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sometimes a little Sin is good for the Soul

Sometimes a little Sin is good for the Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Light Point

Light Point

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
13

13

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

The 1st Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chutzpah, This Is?

Chutzpah, This Is?

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Torn from Innocence

Torn from Innocence

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
GraviDance

GraviDance

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Last Dream of Anatoly Vasilievich

The Last Dream of Anatoly Vasilievich

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Biopotentials

Biopotentials

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bone

Bone

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Michael

Michael

1996
×
Read the review Edit this entry  
13
Michael

Michael

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry