Sort by

Evan has logged 76 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
High Strung

High Strung

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Can See You

I Can See You

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cube

Cube

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Winter

The Last Winter

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Controller

Controller

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Speed and Time

The Wizard of Speed and Time

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Skate Witches

Skate Witches

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wizard of Speed and Time

The Wizard of Speed and Time

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crime Wave

Crime Wave

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ninth Configuration

The Ninth Configuration

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fishing with John

Fishing with John

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crank

Crank

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Falls

The Falls

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Man Called Blade

A Man Called Blade

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sukiyaki Western Django

Sukiyaki Western Django

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Haze

Haze

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry