AbeDiesAtTheEnd has logged 224 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sing

Sing

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Day But Today: The Story of 'Rent'

No Day But Today: The Story of 'Rent'

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Other People

Other People

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Joshy

Joshy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trolls

Trolls

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Circle

Circle

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★
Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ghost Town

Ghost Town

2008
×
★★½
Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Read the review Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry