Sort by

cat has logged 71 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
Edit this entry  
31
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
½
Edit this entry  
31
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kids

Kids

1995
×
★★½
Edit this entry  
29
Out

Out

2020
×
Edit this entry  
29
Feel the Beat

Feel the Beat

2020
×
Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost for Life

Lost for Life

2013
×
Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
9/11

9/11

2002
×
Edit this entry  
25
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★
Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
How to Be Alone

How to Be Alone

2019
×
Edit this entry  
22
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
½
Edit this entry  
21
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Climax

Climax

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Divines

Divines

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
14
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Martyrs

Martyrs

2008
×
★½
Edit this entry  
13
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Cove

The Cove

2009
×
Edit this entry  
12
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
Edit this entry  
11
The United States of Leland

The United States of Leland

2003
×
Edit this entry  
10
Touch of Evil

Touch of Evil

2011
×
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry