Sort by

Sudhakar Kumar has logged 60 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Earth

Earth

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ida

Ida

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
New World

New World

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Togo

Togo

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry