Sort by

SUDHAKAR KUMAR has logged 67 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Merantau

Merantau

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Blood

Captain Blood

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Transformers: Dark of the Moon

Transformers: Dark of the Moon

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry