SUDHAKAR KUMAR has logged 89 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sarpatta Parambarai

Sarpatta Parambarai

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mongol: The Rise of Genghis Khan

Mongol: The Rise of Genghis Khan

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Way Home

The Way Home

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Cow

The Cow

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Caligula

Caligula

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Lebanon

Lebanon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lion of the Desert

Lion of the Desert

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midway

Midway

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry