Sort by

Sudhakar Kumar has logged 507 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tsotsi

Tsotsi

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mafioso

Mafioso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jailbreak

Jailbreak

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Season of the Devil

Season of the Devil

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death in the Land of Encantos

Death in the Land of Encantos

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Storm Children, Book One

Storm Children, Book One

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
March of the Penguins

March of the Penguins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Reel

The Last Reel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
They Call It Myanmar: Lifting the Curtain

They Call It Myanmar: Lifting the Curtain

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Floating Tomatoes

The Floating Tomatoes

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pee Mak

Pee Mak

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White God

White God

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heremias: Book One - The Legend of the Lizard Princess

Heremias: Book One - The Legend of the Lizard Princess

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Melancholia

Melancholia

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Evolution of a Filipino Family

Evolution of a Filipino Family

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
From What Is Before

From What Is Before

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry