Sort by

💋🎄 Andi 🎄💋 has logged 51 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★
Edit this entry  
21
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
UnTrue

UnTrue

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Quarantine

Quarantine

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry