drew has logged 68 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suzanne, Suzanne

Suzanne, Suzanne

1982
×
Edit this entry  
22
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tarnation

Tarnation

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Joyce at 34

Joyce at 34

1972
×
Edit this entry  
13
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
Read the review Edit this entry  
07
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
Edit this entry  
22
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Naked

Naked

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
The Horse

The Horse

1973
×
Edit this entry  
25
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
Another Year

Another Year

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Cane River

Cane River

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
Read the review Edit this entry  
20
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Edit this entry  
15
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thelma

Thelma

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Several Friends

Several Friends

1969
×
Edit this entry  
10
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
Edit this entry  
08
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
Read the review Edit this entry  
08
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
Read the review Edit this entry  
20
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
Read the review Edit this entry  
17
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Faces

Faces

1968
×
Edit this entry  
26
Shame

Shame

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
Read the review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Read the review Edit this entry  
14
Frownland

Frownland

2007
×
Read the review Edit this entry