• The Card Counter

  • El Planeta

  • Horse Girl

  • Anne at 13,000 Ft.

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Secret Life of Pets 2

  • Atlantics

    ★★★★★

  • Honey Boy

    ★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Shakedown

    ★★★★★

  • Hereditary

  • Wildlife

  • Thelma

  • The Killing of a Sacred Deer

  • Columbus

  • The Handmaiden

  • Songs My Brothers Taught Me

  • Another Year

  • Everyone Else

  • Sex and the City

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★★

  • Frownland

  • Old Joy

  • The Squid and the Whale

  • Tarnation

  • Wasp

    ★★★★

  • Austin Powers in Goldmember

  • Dog

    ★★★

  • La Ciénaga

    ★★★★★

  • Beau Travail

  • Milk

    ★★★

  • Latin Boys Go to Hell

    ★★★★

  • Career Girls

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Secrets & Lies

    ★★★★★

  • The Watermelon Woman

    ★★★★★

  • Safe

    ★★★★★

  • The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

  • Chungking Express

  • Naked

  • The Potluck and the Passion

  • Silverlake Life: The View from Here

    ★★★★★

  • Just Another Girl on the I.R.T.

    ★★★★★

  • The Living End

    ★★★★★

  • Daughters of the Dust

    ★★★★★

  • Poison

    ★★★★★

  • She Don't Fade

  • Life Is Sweet

    ★★★★★

  • GoodFellas

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★★

  • Tongues Untied

    ★★★★★

  • The Short & Curlies

  • High Hopes

    ★★★★★

  • Hollywood Shuffle

  • The Green Ray

    ★★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

  • My Beautiful Laundrette

  • Desert Hearts

    ★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • My Brother's Wedding

    ★★★★★

  • Cane River

  • Losing Ground

    ★★★★★

  • Suzanne, Suzanne

  • Pixote

  • Personal Problems

    ★★★★★

  • Kramer vs. Kramer

  • A Grin Without a Cat

    ★★★★★