Sort by

Andrew has logged 327 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Among the Ruins

Love Among the Ruins

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Apart from You

Apart from You

1933
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Majestic

The Majestic

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Santa with Muscles

Santa with Muscles

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Star

The Star

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toys in the Attic

Toys in the Attic

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Christmas Dinosaur

The Christmas Dinosaur

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Sleep

The Big Sleep

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Holiday for Henrietta

Holiday for Henrietta

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spies

Spies

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Ford Fairlane

The Adventures of Ford Fairlane

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breakfast of Champions

Breakfast of Champions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell in the Pacific

Hell in the Pacific

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Street Law

Street Law

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry