Ryan has logged 32 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Pirate

The Black Pirate

1926
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
They Live

They Live

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assassin

The Assassin

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
D.W. Griffith: Father of Film

D.W. Griffith: Father of Film

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry