Ryan has logged 215 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Advantageous

Advantageous

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
California Company Town

California Company Town

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Just Friends

Just Friends

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sleep Dealer

Sleep Dealer

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The New World

The New World

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Surname Viêt Given Name Nam

Surname Viêt Given Name Nam

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taxi

Taxi

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
El Topo

El Topo

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Love

I Am Love

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Chico

Chico

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry