Sort by

dreamshirl has logged 28 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grease Live

Grease Live

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Naz & Maalik

Naz & Maalik

2015
×
★★★½
Edit this entry