Sort by

DreamScape40 has logged 76 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
DC Showcase: Blue Beetle

DC Showcase: Blue Beetle

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
DC Showcase: The Losers

DC Showcase: The Losers

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
DC Showcase: Kamandi: The Last Boy on Earth!

DC Showcase: Kamandi: The Last Boy on Earth!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Constantine: The House of Mystery

Constantine: The House of Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Twin Murders: The Silence of the White City

Twin Murders: The Silence of the White City

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Queensrÿche - Operation Livecrime

Queensrÿche - Operation Livecrime

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Fang 2: Myth of the White Wolf

White Fang 2: Myth of the White Wolf

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pathfinder

Pathfinder

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

Night at the Museum: Kahmunrah Rises Again

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arctic Predator

Arctic Predator

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Lake Alice

Lake Alice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Depp: King of Cult

Johnny Depp: King of Cult

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Batman and Superman: Battle of the Super Sons

Batman and Superman: Battle of the Super Sons

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monstrous

Monstrous

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Offseason

Offseason

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flight/Risk

Flight/Risk

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Elvis: That's the Way It Is

Elvis: That's the Way It Is

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvis on Tour

Elvis on Tour

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Just a Boy From Tupelo: Bringing Elvis to the Big Screen

Just a Boy From Tupelo: Bringing Elvis to the Big Screen

2023
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rambo

Rambo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Magic Roundabout

The Magic Roundabout

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Magic Crystal

The Magic Crystal

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Racetime

Racetime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sick

Sick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Samaritan

Samaritan

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
How I Became a Superhero

How I Became a Superhero

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hatchet Wielding Hitchhiker

The Hatchet Wielding Hitchhiker

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Volcano: Rescue from Whakaari

The Volcano: Rescue from Whakaari

2022
×
★★★★
Edit this entry