Sort by

Tummis has logged 201 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Crowd Roars

The Crowd Roars

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
South

South

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Devil's Doorway

Devil's Doorway

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Police

Police

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Directed by Andrei Tarkovsky

Directed by Andrei Tarkovsky

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry