Sort by

DrDoof has logged 26 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Copycat

Copycat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bibi & Tina: Girls vs. Boys

Bibi & Tina: Girls vs. Boys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry