Sort by

Albin has logged 223 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cyklar

Cyklar

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Who: The Church on Ruby Road

Doctor Who: The Church on Ruby Road

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miss Friman's War

Miss Friman's War

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
From All of Us to All of You

From All of Us to All of You

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: The Giggle

Doctor Who: The Giggle

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: Wild Blue Yonder

Doctor Who: Wild Blue Yonder

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: The Star Beast

Doctor Who: The Star Beast

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of the Past

Memories of the Past

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sympathy for the Devil

Sympathy for the Devil

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stevie Wonder: Live at Last

Stevie Wonder: Live at Last

2009
×
Edit this entry  
19
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
In My Mother's Skin

In My Mother's Skin

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pooh's Heffalump Movie

Pooh's Heffalump Movie

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guitar Mongoloid

The Guitar Mongoloid

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vi är barn av vår tid - En film om Nationalteatern

Vi är barn av vår tid - En film om Nationalteatern

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Semst

Semst

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Petrina Solange - Nu är jag här

Petrina Solange - Nu är jag här

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Arne Meets Death

Arne Meets Death

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry