Sort by

DANIEL has logged 361 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
You Won't Be Alone

You Won't Be Alone

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
City Killer

City Killer

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Center of the World

The Center of the World

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The End of Eternity

The End of Eternity

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dark Star: H. R. Giger's World

Dark Star: H. R. Giger's World

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Girls Don't

Good Girls Don't

1993
×
Read the review Edit this entry  
17
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Man Standing

Last Man Standing

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Aftersun

Aftersun

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
American Assassin

American Assassin

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampires in America

Vampires in America

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Spirited

Spirited

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Who Is America?

Who Is America?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dashcam

Dashcam

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Rose Island

Rose Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Mile

The Last Mile

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry