Sort by

Leon has logged 332 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★
Edit this entry  
24
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★★
Edit this entry  
23
1941

1941

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
I Am Curious (Yellow)

I Am Curious (Yellow)

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★
Edit this entry  
19
Repast

Repast

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
Hôtel du Nord

Hôtel du Nord

1938
×
★★★
Edit this entry  
18
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
To Be and to Have

To Be and to Have

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★
Edit this entry  
17
Primary

Primary

1960
×
★★★
Edit this entry  
15
The 3 Penny Opera

The 3 Penny Opera

1931
×
★★★★
Edit this entry  
15
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★
Edit this entry  
13
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★
Edit this entry  
13
The Book of the Dead

The Book of the Dead

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Promise

The Promise

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Proud Valley

The Proud Valley

1940
×
★★★
Edit this entry  
08
A Generation

A Generation

1955
×
★★★★
Edit this entry  
07
Earth

Earth

1930
×
★★★
Edit this entry  
07
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gimme the Loot

Gimme the Loot

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★★
Edit this entry  
01
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Story of a Love Affair

Story of a Love Affair

1950
×
★★★
Edit this entry  
28
El sur

El sur

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Show People

Show People

1928
×
★★★★
Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Dogma

Dogma

1999
×
★★
Edit this entry  
24
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
All the Mornings of the World

All the Mornings of the World

1991
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hunter in the Dark

Hunter in the Dark

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★
Edit this entry  
20
Yeelen

Yeelen

1987
×
★★★
Edit this entry  
19
The Doll

The Doll

1919
×
★★★
Edit this entry  
18
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Edit this entry