Sort by

John has logged 585 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Exterminator

Lady Exterminator

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tormentor

The Tormentor

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Flesh Gordon

Flesh Gordon

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Milpitas Monster

The Milpitas Monster

1976
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tango of Perversion

Tango of Perversion

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death Kiss

Death Kiss

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Man and Boy

Man and Boy

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Severed Ties

Severed Ties

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Alien Factor

The Alien Factor

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Avenging Angel

Avenging Angel

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Angel

Angel

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Chinese Mack

The Chinese Mack

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Four Skulls of Jonathan Drake

The Four Skulls of Jonathan Drake

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Then Came Bronson

Then Came Bronson

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Persecución hasta Valencia

Persecución hasta Valencia

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Trancers

Trancers

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nylon Noose

Nylon Noose

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Some Like It Violent

Some Like It Violent

1968
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prostitutes Protective Society

Prostitutes Protective Society

1966
×
Read the review Edit this entry  
17
Sudden Fury

Sudden Fury

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Eyes of London

The Dark Eyes of London

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cocaine Cowboys

Cocaine Cowboys

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Diamond Peddlers

The Diamond Peddlers

1976
×
Read the review Edit this entry  
16
Magic Christmas Tree

Magic Christmas Tree

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Hunter

The Last Hunter

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry