Sort by

Daniel has logged 194 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wrapped

Wrapped

2014
×
Edit this entry  
22
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eminence Hill

Eminence Hill

2019
×
½
Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★½
Edit this entry  
08
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★½
Edit this entry  
26
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Edit this entry  
25
I Believe

I Believe

2017
×
Edit this entry  
23
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Bound

Bound

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★
Edit this entry  
15
I, Pastafari: A Flying Spaghetti Monster Story

I, Pastafari: A Flying Spaghetti Monster Story

2019
×
Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★½
Edit this entry  
12
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hans Teeuwen: Met een Breierdeck

Hans Teeuwen: Met een Breierdeck

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Himalaya

Himalaya

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
La distancia

La distancia

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Why Don't You Just Die!

Why Don't You Just Die!

2018
×
★★
Edit this entry  
31
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Web

The Web

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tau

Tau

2018
×
★★
Edit this entry  
24
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
Edit this entry  
24
Mongolian Death Worm

Mongolian Death Worm

2010
×
½
Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★½
Edit this entry  
21
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
WW2 - OverSimplified

WW2 - OverSimplified

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry