Sort by

cherry has logged 35 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Code Geass: Akito the Exiled 5: To Beloved Ones

Code Geass: Akito the Exiled 5: To Beloved Ones

2016
×
½
Edit this entry  
19
Code Geass: Akito the Exiled 3: The Brightness Falls

Code Geass: Akito the Exiled 3: The Brightness Falls

2015
×
Read prior review Edit this entry  
19
Code Geass: Akito the Exiled 2: The Wyvern Divided

Code Geass: Akito the Exiled 2: The Wyvern Divided

2013
×
Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Minotaur, the Wild Beast of Crete

The Minotaur, the Wild Beast of Crete

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deadcon

Deadcon

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
Read the review Edit this entry