Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
sora

sora

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for sora
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • sora’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Actual People

    Actual People 2021

    ★★★★ Watched 21 Jan 2023

    relatable

  • Shutter Island

    Shutter Island 2010

    ★★★★★ Rewatched 25 Dec 2022

    revu avec ma mère

  • Bones and All

    Bones and All 2022

    ★★★★★ Watched 22 Dec 2022

    :0

  • 20th Century Girl

    20th Century Girl 2022

    ★★★ Watched 29 Oct 2022

    il ne l’a pas vu vivre au 21e siècle 😢

  • Heartbeat in the Brain

    Heartbeat in the Brain 1970

    Watched 02 Oct 2022 5

    wtf

  • The Godfather

    The Godfather 1972

    ★★★★★ Rewatched 04 Sep 2022

    je l’ai vu en arabe mddrrrr

  • Marriage Story

    Marriage Story 2019

    ★★★★ Watched 28 Aug 2022

    j’ai peur du divorce

  • The Keepers

    The Keepers 2017

    ★★★★ Watched 28 Aug 2022

    un peu long mais très bien réalisé

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    Salò, or the 120 Days of Sodom 1975

    ½ Watched 30 Jul 2017

    malsain

  • I Just Killed My Dad

    I Just Killed My Dad 2022

    ★★★★ Watched 27 Aug 2022

    courage anthony !!:((

  • Days of Being Wild

    Days of Being Wild 1990

    ★★★½ Watched 19 Jul 2022

    moins bien

  • As Tears Go By

    As Tears Go By 1988

    ★★★★ Watched 19 Jul 2022

    quel beau film

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.