Sort by

Daniel has logged 279 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Conversations with Friends

Conversations with Friends

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Adam

Black Adam

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Replacement Killers

The Replacement Killers

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade: Trinity

Blade: Trinity

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade II

Blade II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Smile

Smile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry