Sort by

Dave has logged 65 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Breaking

Breaking

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Informer

The Informer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Valentine

Valentine

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Source Code

Source Code

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Losers

The Losers

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Bird

Black Bird

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Beast

Beast

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fall

Fall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustle

Hustle

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Edit this entry  
17
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
New York Minute

New York Minute

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White House Down

White House Down

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
College

College

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mack & Rita

Mack & Rita

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry