Sort by

Dave has logged 665 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonfall

Moonfall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Athena

Athena

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mickey Saves Christmas

Mickey Saves Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hollywood Christmas

A Hollywood Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive Me Crazy

Drive Me Crazy

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Inspection

The Inspection

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
EO

EO

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
Read the review Edit this entry