Sort by

Mattress Man has logged 1,035 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Poison

Poison

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reptile

Reptile

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
Read the review Edit this entry  
28
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

Citizen Toxie: The Toxic Avenger IV

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
One Hundred a Day

One Hundred a Day

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Swan

The Swan

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alison's Birthday

Alison's Birthday

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hamster PSA

Hamster PSA

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
After Midnight

After Midnight

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Toxic Avenger Part II

The Toxic Avenger Part II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Deftones: Ceremony

Deftones: Ceremony

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Shards of Moon

Shards of Moon

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sanctuary

Sanctuary

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Read the review Edit this entry  
23
Padre Pio

Padre Pio

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spy Kids: Armageddon

Spy Kids: Armageddon

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Secret Window

Secret Window

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
Read the review Edit this entry  
19
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bat

The Bat

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Maid

The Maid

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Oki’s Movie

Oki’s Movie

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
Read the review Edit this entry