Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
ODDTAXI

ODDTAXI

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sonny Boy

Sonny Boy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mononoke

Mononoke

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sol Levante

Sol Levante

2020
×
Edit this entry  
24
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★
Edit this entry  
22
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
Extra Curricular Lesson with Hideaki Anno

Extra Curricular Lesson with Hideaki Anno

1999
×
Edit this entry  
15
Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

2021
×
Edit this entry  
13
Hilda

Hilda

×
★★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shara

Shara

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
31
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Joy Story: Joy and Heron

A Joy Story: Joy and Heron

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Paperman

Paperman

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry