Sort by

Dothrockee has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Verotika

Verotika

2019
×
½
Edit this entry  
16
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
UHF

UHF

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★½
Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
American Anarchist

American Anarchist

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
Edit this entry  
31
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry