Sort by

Dorsey has logged 201 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
Edit this entry  
21
Keep the Lights On

Keep the Lights On

2012
×
Edit this entry  
19
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cube 2: Hypercube

Cube 2: Hypercube

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Luz

Luz

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Mimic

Mimic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry