Dorsey has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

2011
×
Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Knives and Skin

Knives and Skin

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry