• The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • Manos: The Hands of Fate

    ½

  • Batman

    ★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★½

  • Santa Claus Conquers the Martians

  • Devil Doll

    ★★½

  • Hercules Against the Moon Men

    ★½

  • The Horror of Party Beach

    ★½

  • Seven Up!

    ★★★★

  • The Last Man on Earth

    ★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • Beach Party

    ★★★

  • X: The Man with the X-Ray Eyes

    ★★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • Santo vs. the Vampire Women

    ★★★

  • Dr. No

    ★★★

  • The Brain That Wouldn't Die

    ★★½

  • Reptilicus

  • Psycho

    ★★★★★

  • Horrors of Spider Island

  • Peeping Tom

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • No Name on the Bullet

    ★★★

  • The Fly

    ★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • This Island Earth

    ★★½

  • Revenge of the Creature

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★★

  • The Little House

    ★★★★

  • Susie, the Little Blue Coupe

    ★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Scrooge

    ★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

  • Cinderella

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • The Mad Hatter

    ★★½

  • Brighton Rock

  • The Stranger

  • Cat People

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★½

  • The Wolf Man

  • The Art of Skiing

    ★★★

  • The Mad Hatter

    ★★½

  • The Mummy's Hand

    ★★★

  • Thru the Mirror

    ★★★★

  • The Cookie Carnival

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • Poor Cinderella

    ★★★

  • Red Hot Mamma

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Old Man of the Mountain

    ★★★½

  • Snow-White

    ★★★★½

  • The Mad Doctor

    ★★★★

  • I'll Be Glad When You're Dead You Rascal You

    ★★

  • Minnie the Moocher

    ★★★½

  • Freaks

  • The Mummy

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★

  • The Clock Store

    ★★★½

  • Dracula

    ★★★

  • Hell's Bells

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★½