Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ball People

Ball People

2023
×
Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Miami Vice: Brother's Keeper

Miami Vice: Brother's Keeper

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
02
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★
Edit this entry  
01
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Obon

Obon

2018
×
Edit this entry  
06
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shackleton: The Greatest Story of Survival

Shackleton: The Greatest Story of Survival

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Edit this entry  
15
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Edit this entry  
05
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Superman

Superman

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry