Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Devils

The Devils

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Defiant Ones

The Defiant Ones

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
Edit this entry  
01
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
Edit this entry  
22
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
Edit this entry  
07
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
Edit this entry  
05
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
Edit this entry  
01
Wild River

Wild River

1960
×
Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
Edit this entry  
21
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
Edit this entry  
18
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
Edit this entry  
15
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
Edit this entry  
11
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
Edit this entry  
09
Straight Time

Straight Time

1978
×
Edit this entry  
08
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
Edit this entry  
04
Night Moves

Night Moves

1975
×
Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
Edit this entry  
27
Mass

Mass

2021
×
Edit this entry  
19
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
Edit this entry  
18
Locke

Locke

2013
×
Edit this entry  
09
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Edit this entry  
09
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Edit this entry  
27
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
Edit this entry  
26
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Exotica

Exotica

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
Edit this entry  
15
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Collateral

Collateral

2004
×
Edit this entry  
13
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
Edit this entry  
31
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
Edit this entry  
29
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★½
Edit this entry  
20
Everything Is Copy

Everything Is Copy

2015
×
Edit this entry  
09
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Private Life

Private Life

2018
×
Edit this entry  
01
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry