Sort by

Erick has logged 140 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
45 Years

45 Years

2015
×
Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Moana

Moana

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★
Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
Edit this entry  
20
Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

Ziggy Stardust and the Spiders From Mars

1979
×
Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Lost River

Lost River

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
04
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry