Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Futurama: The Beast with a Billion Backs

Futurama: The Beast with a Billion Backs

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Futurama: Bender's Big Score

Futurama: Bender's Big Score

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Centrifuge Brain Project

The Centrifuge Brain Project

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Knowing

Knowing

2009
×
★★
Edit this entry  
07
Closed for Storm

Closed for Storm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Silly Bastard Next to the Bed

The Silly Bastard Next to the Bed

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Laura

Laura

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Adrift in Tokyo

Adrift in Tokyo

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Black

Black

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
07
London's Trafalgar Square

London's Trafalgar Square

1890
×
½
Edit this entry  
29
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sami Blood

Sami Blood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Ursa Minor Blue

Ursa Minor Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
08
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Tempest

The Tempest

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Time Masters

Time Masters

1982
×
★★★
Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
Burma's Saffron Revolution

Burma's Saffron Revolution

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Brave New Jersey

Brave New Jersey

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
½
Edit this entry  
28
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry