Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
brandon

brandon

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for brandon
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • brandon’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • They/Them

    They/Them 2022

    ½ Watched by brandon 08 Aug 2022 1

    this was she/it

  • Nine to Five

    Nine to Five 1980

    ★★★★ Watched by brandon 02 Aug 2022

    jane fonda is loved

  • The Gray Man

    The Gray Man 2022

    ★★½ Watched by brandon 24 Jul 2022 2

    the russos put more thought into all the location title cards than they did for dialogue or exposition or plot

  • Persuasion

    Persuasion 2022

    ★★ Watched by brandon 15 Jul 2022

    we have bridgerton at home

  • Jennifer Lopez: Halftime

    Jennifer Lopez: Halftime 2022

    ★★★½ Watched by brandon 14 Jun 2022 1

    JUSTICE FOR HUSTLERS

  • The Staircase

    The Staircase 2022

    ★★★★ Watched by brandon 13 Jun 2022

    sophie turner beat the bad american accent allegations

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion 2022

    ★★½ Watched by brandon 09 Jun 2022

    costume design by old navy

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future 2022

    ★★ Watched by brandon 03 Jun 2022

    my favorite part was when the projector shut off

  • Men

    Men 2022

    ★★½ Watched by brandon 19 May 2022 2

    i can’t stress how tired i am of this recent trend of faux intellectual horrors that are convoluted for the sake of coming across as profound. studios need to fund less of these slow burns that take themselves too seriously and more campy slasher flicks instead. remember when movies were fun while still being of quality? maybe i’m not enlightened enough to grasp this disappointing nonsense from the mind that gave us ex machina and annihilation (unsure how one can…

  • Top Gun

    Top Gun 1986

    ★★★½ Watched by brandon 18 May 2022

    gay as hell

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★½ Watched by brandon 22 Apr 2022 1

    you know a movie is about to be good as hell when nicole kidman’s wig wasn’t bought from party city

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★★★ Watched by brandon 25 Mar 2022

    you know i love a good rom com

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 33

Review Tags

52
  • in theaters
  • with dad
  • with hector
  • with derek
  • with caitlyn
  • with marnie
  • with mom
  • with jonah
  • best actress winner
  • dorm
  • best actor winner
  • best supporting actor winner
  • miniseries
  • with yamil
  • best picture winner
  • with marcos
  • best supporting actress winner
  • nyff
  • sundance
  • with jay
  • with quinch
  • with sarah
  • drive in
  • with aaron
  • with cara
  • with hibs
  • with lola
  • with megan
  • hamptons
  • profile
  • tiff
  • with arielle
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.